Жертвами сучасних форм рабства в усьому світі щорічно стають мільйони людей. Торгівля людьми буває у формі трудової або сексуальної експлуатації, примусового жебрацтва, для вилучення органів, втягнення у злочинну діяльність. Трафікери зацікавлені в розвитку злочинного бізнесу, отже мають хороші комунікативні навички та добре знаються на інтернет-технологіях, психології. Тому існує багато шляхів та методів вербування:
ДРУЗІ ТА РОДИЧІ
Інформація про певну роботу може надійти через нових знайомих, колишніх однокласників, родичів чи сусідів.
Від цих людей ми не чекаємо обману. “Друзі” працюють за стандартною схемою – знайомляться, викликають довіру, потім пропонують доступну роботу, а потім продають до рабства.
Інший шлях – через родичів чи друзів, які щойно повернулися з-за кордону або збираються туди виїхати. Трафікери, вербуючи людину, можуть також запропонувати їй взяти з собою ще когось на заробітки, за цих людей вони навіть пропонують доплатити. Тобто, людина може не знати, що «продає» свого знайомого і теж може постраждати від шахраїв.
РЕКОМЕНДАЦІЇ:
ретельно перевіряти усі пропозиції щодо працевлаштування, навіть, якщо вони надходять від знайомих людей, або «новоспечених» друзів;
радитись з людьми, яким довіряєш: з батьками, юристами, компетентними організаціями перед прийняттям остаточного рішення. Від одного рішення може залежати подальше життя.
РОМАНТИЧНІ СТОСУНКИ
Наступний спосіб, яким також не гребують трафікери, це використання в якості «приманки» іноземців. Знайомство відбувається через Інтернет. Зазвичай, «наречені» виглядають дуже привабливо, орендують велику квартиру та дороге авто. Такі «наречені» знайомляться з гарними дівчатами та починають будувати романтичні стосунки. А далі все відбувається за стандартною схемою: хлопець викликає довіру, потім пропонує виїхати за кордон «подивитись його країну». Дівчина нічого не підозрює та виїжджає, а на місці призначення він просто перепродає її, отримуючи за неї винагороду.
РЕКОМЕНДАЦІЇ:
не довіряти малознайомим людям;
до 18 років не користуватись сайтами знайомств;
після досягнення повноліття не користуватись невідомими сайтами знайомств чи послугами неперевірених шлюбних агенцій;
запланувати першу зустріч з потенційним нареченим на території України;
ознайомитись з законодавством країни, куди заплановано переїзд.
АГЕНЦІЇ З ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ
Згідно з законодавством України, агенція з працевлаштування повинна мати ліцензію на працевлаштування громадян України за кордоном, а також власний сайт з повним переліком послуг. При цьому, країни і професії, що вказані, в ліцензії, за якими дана агенція має право працевлаштовувати українців за кордоном, повинні співпадати з інформацією на сайті.
РЕКОМЕНДАЦІЇ:
перевірити, чи має фірма ліцензію на працевлаштування громадян України за кордоном за обраною професією саме в тій країні, куди пропонують поїхати;
уважно перечитати контракт, він має виглядати як офіційний документ і бути складений в 2-х примірниках, українською мовою та мовою країни призначення;
переклад контракту має бути здійснений незалежним перекладачем, завірений нотаріально та перевірений юристом;
у контракті всі пункти мають бути чіткі і зрозумілі, там не має бути таких висловів, як «інші види робіт», «на вимогу/розсуд роботодавця», «тощо»;
для легального працевлаштування за кордоном необхідно мати відповідну візу;
не поспішати підписувати будь-які документи.
Якщо раптом Ви або хтось з Ваших знайомих зіткнувся з даною ситуацією, зверніться до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод або зателефонуйте на «гарячу лінію» 15-47.