2.1. Комплексний благоустрій
2.1.1. Комплексним благоустроєм вважається проведення на визначеній території територій населених пунктів Громади робіт з улаштування (відновлення) покриття доріг і тротуарів, обладнання пристроями безпеки руху, озеленення, забезпечення зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення технічного і санітарного стану території, естетичного вигляду та покращення комфортності мешкання жителям територій населених пунктів Громади.
2.1.2. Проектування, будівництво та реконструкція об’єктів комплексного благоустрою здійснюється на основі відповідних державних програм, програм Підгородненської міської ради, генеральних планів розвитку територій населених пунктів Громади, транспортних схем та схем організації дорожнього руху, детальних планів благоустрою територій та проектів забудови території житлових районів, планів червоних ліній з урахуванням природно-кліматичних умов і містобудівних особливостей населених пунктів, експлуатаційних, екологічних та санітарних норм і правил, умов безпеки руху транспорту та пішоходів.
2.1.3. Роботи з комплексного благоустрою територій, розташованих над або під землею інженерними мережами та комунікаціями, виконуються з дотриманням умов та нормативів щодо їх безпечної експлуатації.
2.1.4. Проектна документація на виконання робіт з благоустрою території, прокладання підземних комунікацій, будівництво та капітальний ремонт: ЛЕП та підстанцій, об’єктів газотранспортної мережі, водопроводу, мереж водовідведення та будівництва споруд інженерного захисту територій розробляється згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням державних стандартів, норм і правил, правил забудови та затверджується замовником в установленому порядку.
2.1.5. План благоустрою та озеленення земельної ділянки на територіях населених пунктів Підгородненської міської ради, виконується на кресленні генерального плану ділянки і відображає відповідно до вимог державних будівельних норм запроектовані та існуючі, що зберігаються, зелені насадження з визначенням їх асортименту, інженерні мережі, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, обладнання майданчиків різного призначення з визначенням переліку усіх об’єктів, зображених на кресленні.
2.2. До об’єктів благоустрою населених пунктів Підгородненської міської ради належать:
1. території загального користування:
1.1. парки, спортивні майданчики, дитячі майданчики, сади та сквери;
1.2. пам’ятники культурної та історичної спадщини;
1.3. площі;
1.4. вулиці, дороги, провулки, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;
1.5. пляжі, місця для відпочинку;
1.6. кладовища;
1.7. інші території загального користування;
2. прибудинкові території;
3. присадибні ділянки;
4. прилеглі території до будівель та споруд;
5. закріплені та захисні зони інженерних мереж;
6. території підприємств, установ, організацій, прилеглі до них території та закріплені за ними території на умовах договору.
2.3. Елементами благоустрою є:
1. покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;
2. зелені насадження (у тому числі сніго-, шумозахисні та протиерозійні) вздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, в садах, інших об’єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;
3. будівлі та споруди системи збирання, накопичення та вивезення відходів;
4. засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;
5. технічні засоби регулювання дорожнього руху;
6. будівлі і споруди системи інженерного захисту територій;
7. комплекси та об’єкти монументального мистецтва;
8. обладнання (елементи) дитячих, спортивних, господарчих, торговельних та інших майданчиків;
9. тимчасові споруди;
10. громадські та пересувні вбиральні;
11. інші елементи благоустрою, визначені відповідними нормативно-правовими актами.
2.4. Обов’язки учасників правовідносин в сфері благоустрою.
Керівники підприємств, організацій, установ, незалежно від їх відомчої належності і форм власності, підприємці, громадяни, які мають житлові будинки, будівлі та споруди іншого призначення, земельні ділянки у приватній власності або користуванні, зобов'язані забезпечувати:
2.4.1 Постійне утримання територій та об'єктів у належному технічному та санітарному стані і зовнішньому вигляді, своєчасний ремонт об'єктів, фарбування (приведення у належний стан) фасадів будівель, ТС. Встановлення урн, наявність та оновлення номерних табличок на будинках, номерних табличок на огорожі або фасаді будинку для садибних ділянок, табличок з адресою, назвою та графіком роботи для підприємств, установ або організацій (для юридичних осіб).
Благоустрій та озеленення прилеглих територій, косіння газонів. У разі відсутності технічних чи інших можливостей проводити вказані роботи та заходи керівники підприємств, організацій, установ повинні укласти угоду на проведення цих робіт зі спеціалізованим підприємством.
Межі прибирання, благоустрою та озеленення прилеглої території встановлюються від межі земельної ділянки до дороги, включаючи прибордюрну частину, до краю проїзної частини у разі відсутності бордюру, у разі якщо покриття дороги грунтове або з ущільненого щебеню чи шлаку до краю насипу або колії (за відсутності насипу).
За відсутності з будь-якого боку об'єктів, споруд, земельних ділянок інших власників або користувачів, межа прилеглої території визначається на відстані 50 м від огорожі, 50 м від межі за відсутності огорожі. Межами прилеглих територій до стаціонарних тимчасових споруд визначається межа на відстані 15 метрів від споруди, за відсутності з будь-якого боку доріг, об'єктів, споруд, земельних ділянок інших власників.
2.4.2. Утримання прилеглих територій організаціями, установами, підприємствами, іншими суб'єктами господарювання в належному санітарному стані, щоденне поточне прибирання, очищення тротуарів, площ і подвір’їв здійснюється як правило за 30 хв. до початку робочого часу, але не пізніше ніж 30 хвилин після його початку.
2.4.3. Встановлення урн забезпечується:
біля малих архітектурних форм (альтанки, павільйони, навіси; арки, вуличні меблі (лавки, лави, столи), сходи, паркові містки); тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, кіосків, зупинних комплексів та інших споруд;
підприємствами, організаціями, установами, іншими суб'єктами господарювання – біля входу і виходу зі своїх будівель
підприємствами комунального господарства – в парках, скверах, пляжах, місцях відпочинку, на площах, зупинках громадського транспорту та інших об’єктах благоустрою, які за ними закріплені.
Урни повинні постійно утримуватись в належному технічному та санітарному стані і звільнятись від сміття по мірі накопичення. Урни повинні мати обсяг не менше 0,01 м3. Не допускається використовувати замість урн картонні коробки та інші предмети, які легко займаються.
2.4.4. Утримання в належному санітарному стані та огороджування земельних ділянок, що відведені в установленому порядку під будівництво огорожами і розміщення на них інформаційних щити про об’єкт будівництва та організацію, яка здійснює ці роботи;
2.4.5. Обов’язкове укладання договорів зі спеціалізованими підприємствами на вивіз твердих побутових відходів (далі ТПВ), інших видів відходів згідно з санітарними паспортами та здійснення своєчасної сплати за вивіз сміття відповідно до діючих тарифів.
Договори на вивіз ТПВ, та інших відходів укладаються юридичними та фізичними особами із спеціалізованими підприємствами, згідно чинного законодавства.
2.4.6. Обов’язкове укладання договорів із спеціалізованими підприємствами на вивіз будівельних відходів або договір про прийняття їх на полігон твердих відходів під час отримання дозволу на початок будівництва.
У разі знесення будинків, зобов'язані у місячний термін з дня відселення мешканців виконати дератизаційні роботи, очистити земельну ділянку і вивезти сміття від розбирання споруд, обладнати в'їзд і виїзд згідно із встановленими нормами будівництва.
Після закінчення будівництва чи ремонту об'єкта у двотижневий термін вивезти з його ділянки сміття.
2.4.7. Своєчасне очищення, утримання в справному стані громадських надвірних туалетів. В період з 15 березня до 1 жовтня проводити не менше одного разу на три дні їх дезінфекційну обробку.
2.4.8. Проведення планових заходів щодо знищення гризунів та комах в приміщеннях і на прилеглих територіях, укладання договорів із спеціалізованими організаціями на проведення дератизаційних та дезінфекційних робіт.
2.4.9. Утримання зелених насаджень (посадка, видалення, обрізка дерев і кущів, косіння газонів, боротьба з бур’янами, шкідниками, хворобами, поливання, підживлення тощо) відповідно до існуючих Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України. Систематичне і своєчасне знищення бур'янів, чагарників та об'єктів рослинного карантину, косіння газонів на територіях підприємств, прибудинкових, присадибних, прилеглих та закріплених територіях. Газони необхідно скошувати при досягненні висоти травостою 8-10см. Висота травостою, що залишається, повинна бути 4-5 см.
Якщо суб’єкти господарювання не мають можливості самостійно виконувати роботи з косіння газонів, та знищення бур’янів, то вони зобов’язані укласти договір зі спеціалізованим підприємством на відповідні роботи.
2.4.10. Своєчасне очищення дахів, водостічних труб, карнизів від льоду із забезпеченням заходів безпеки, виставленням огорож тротуарів і негайним подальшим прибиранням скинутого з дахів снігу і льоду.
2.4.11. В період снігопадів очищення від снігу доріг, мостів, шляхопроводів, майданів та тротуарів необхідно починати одразу після початку снігопаду і виконувати цілодобово, не допускаючи утворення ожеледиці.
На тротуарах першочергово очищуються проходи шириною не менше 1 метр вздовж всієї пішохідної території підприємств, установ, організацій та приватних домоволодінь, які утримують прилеглі території власними силами.
Керівники усіх підприємств, установ та організацій зобов'язані забезпечити заготівлю та негайне посипання протиожеледними матеріалами доріг, тротуарів, очищення асфальтобетонного покриття від затверділого снігу та льоду здійснювати тільки лопатами, скребками і спеціальною технікою.
2.4.12. Виїзд транспортних засобів на вулиці населених пунктів Громади в належному технічному та санітарному стані. Перевезення всіх видів вантажів з дотриманням санітарних норм і забезпеченням чистоти під час транспортування.
2.5. Благоустрій та утримання територій житлової, виробничої та громадської забудови
2.5.1. До об’єктів благоустрою території житлової та громадської забудови належать земельні ділянки, які призначені для житлової забудови або на яких розміщені об’єкти житлової забудови, виробничі та громадські будівлі та споруди, інші об’єкти загального користування.
2.5.2. Благоустрій територій житлової, виробничої та громадської забудови здійснюється з урахуванням вимог використання цієї території відповідно до затвердженої містобудівної документації, цих Правил, а також установлених державних стандартів, норм і правил.
2.6. Забезпечення благоустрою територій підприємств, установ, організацій та присадибних ділянок
2.6.1. Підприємства, установи, організації та громадяни забезпечують благоустрій та утримання в належному санітарному стані земельних ділянок, наданих їм на праві власності, оренди чи праві користування відповідно до закону.
2.6.2. Проходження меж прилеглих територій по тій чи іншій вулиці, провулку, проїзду визначається по лінії бордюрного каменю або за відсутності такого по краю проїзної частини, у випадках, коли дорога ґрунтова, ущільнена шлаком або щебенем до краю насипу або колії (у разі відсутності насипу).
2.6.3. Посадові особи підприємств, установ та організацій, згідно посадових обов’язків, керівники підприємств несуть відповідальність за невиконання заходів з благоустрою, а також за дії чи бездіяльність, що призвели до завдання шкоди майну або здоров’ю громадян, на власних та підпорядкованих територіях, відповідно до чинного законодавства.
2.6.4. У разі порушення вимог законодавства у сфері благоустрою під час виконання робіт, також у випадку проведення робіт без наявності належних дозвільних документів відповідальність несе власник або користувач об’єкта благоустрою (балансоутримувач території) та виконавець робіт.
2.6.5. Утримання та благоустрій територій, закріплених територій та прилеглих територій підприємств, установ, організацій, прибудинкових територій багатоквартирних та малоповерхових житлових будинків, належних до них будівель та споруд проводиться власником, користувачем або балансоутримувачем цього будинку, або підприємством, установою, організацією, з якими користувачі, власники або балансоутримувачі уклали відповідні договори на утримання та благоустрій таких територій.
2.6.6. Благоустрій прилеглої території до присадибних ділянок проводиться її власником або користувачем своїми силами та за власний рахунок.
2.6.7. Власник або користувач присадибної ділянки може на умовах договору, укладеного з відповідною організацією, забезпечувати належне утримання територій загального користування, прилеглої до його присадибної ділянки.
2.6.8. Благоустрій присадибної ділянки, на якій розміщені житлові будинки, господарські будівлі та споруди, що в порядку, визначеному законодавством, взяті на облік або передані в комунальну власність як безхазяйні, організовується виконавчим органом Підгородненської міськради.
2.6.9. Благоустрій прилеглих територій земельних ділянок, які знаходяться у приватній власності але занедбані організовує виконавчий орган Підгородненської міської ради. Вартість робіт сплачує власник згідно рахунку, у разі відмови плата стягується в судовому порядку, у разі неможливості встановлення власника, за рішенням виконкому Підгородненської міської ради роботи проводяться за рахунок бюджету.
2.7. Прибирання територій населених пунктів Громади.
2.7.1. Роботи з прибирання територій населених пунктів проводяться у відповідності до цих правил, інших нормативно-правових актів, технологічних рекомендацій відповідних галузевих відомств.
2.7.2. Межі прибирання територій між підприємствами, установами, організаціями та присадибними ділянками громадян визначені п.2.4.1 цих Правил.
2.7.3. Прибирання міських територій комунальним підприємством або підрядними організаціями проводиться як правило з 07 години до 18 години.
Під час проведення прибирання вулиць населених пунктів спеціалізованими підприємствами забороняється складування змету та сміття на зеленій смузі вулиць.
Прибирання прибудинкових територій, місць масового перебування людей (підходи до вокзалів, території ринків, сезонних торговельних майданчиків, під час проведення багатолюдних зібрань та заходів тощо) виконується протягом всього робочого дня.
2.7.4. Прибирання дитячих, спортивних, господарських майданчиків, садів, подвір’я, доріг, тротуарів, дворових і внутрішньо квартальних проїздів може здійснюватись спеціалізованою малогабаритною (самохідною або ручною) прибиральною технікою.
Місця, які недоступні для прибиральної техніки, прибираються вручну до початку роботи техніки. Із важкодоступних місць допускається подавати сніг на смугу, що прибирається машинами.
2.7.5. Профілактичний огляд зливо приймальних колодязів та їх очищення проводиться підприємствами, у яких вони знаходяться на балансі, не менше одного разу на рік.
З метою попередження засмічення зливної каналізації забороняється викидати змет та побутове сміття в зливоприймальні колодязі.
2.7.6. Після кронування або видалення дерев на головних вулицях, вивіз гілля та деревини проводиться протягом робочого дня, з вулиць другорядного значення та прибудинкових територій протягом двох діб. Гілля переробляється на щепу технологічну з використанням спеціальної техніки.
Повалені дерева повинні бути видалені балансоутримувачем або спеціалізованим підприємством, негайно з проїзної частини доріг, тротуарів, від ліній електропередач, фасадів житлових будинків та виробничих будівель, а з інших територій – на протязі доби з часу виявлення.
Роботи по догляду за зеленими насадженнями на вулицях, площах, майданчиках повинні проводитись спеціалізованими підприємствами, організаціями зеленого господарства, які укомплектовані спеціалізованою технікою та механізмами, кваліфікованими спеціалістами.
2.7.7. Вивезення сколу асфальту при проведенні вулично-ремонтних робіт проводиться виконувачем робіт: на головних дорогах населених пунктів Підгородненської міської ради – до завершення робіт протягом робочого дня, а на інших вулицях та прибудинкових територіях – протягом доби.
2.8. Особливості прибирання міських та сільських територій у зимовий період
2.8.1. Підгортання (окучування) снігу повинно здійснюватись циклами технологічних етапів.
2.8.2. Сніг, що прибирається на внутрішньоквартальних проїздах, на окремих вулицях, допускається складати на газонах і на вільних територіях при забезпеченні зберігання зелених насаджень.
2.8.3. Під час посипання доріг, тротуарів протиожеледними (піскосоляними) матеріалами не допускається попадання їх на зелені зони вулиць.
2.8.4. Очищення дахів від снігу та льодових бурульок проводиться своєчасно з дотриманням застережних заходів щодо безпеки руху пішоходів, не допускаючи пошкодження покрівель будинків і споруд, зелених насаджень, електромереж, рекламних конструкцій тощо. Необхідно огороджувати небезпечні місця на тротуарах, переходах, виставляти вартових. Сніг та льодові бурульки скинуті з дахів, необхідно окучувати і протягом доби вивозити. У разі якщо внаслідок падіння снігу, або льоду з даху будинку завдано матеріальну шкоду, або шкоду здоров’ю громадян, відповідальність несе власник або користувач будівлі.