Керуючись ст.ст. 26, 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пунктом 15 частини 2 статті 19, статті 98 Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету міністрів України від 30 вересня 2015 року № 775 «Про затвердження Порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій» та з метою визначення механізму створення, накопичення, зберігання та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на території територіальної громади, надання термінової допомоги постраждалому населенню, організації належної роботи щодо використання місцевих матеріальних резервів та здійснення контролю за їх наявністю, міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Порядок створення та використання місцевого матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на території Підгородненської міської ради (територіальної громади) (додається).
2. Затвердити обґрунтування створення матеріального резерву Підгородненської міської ради (територіальної громади) (Додаток 1)
3. Затвердити Номенклатуру та обсяги накопичення місцевого матеріального резерву з урахуванням видів, рівня та масштабів можливих надзвичайних ситуацій, прогнозних обсягів робіт з ліквідації їх наслідків та забезпечення життєдіяльності постраждалого населення на території Підгородненської територіальної громади (Додаток 2)
4. Координацію за виконання даного рішення покласти на заступника міського голови Олега КУДЛАЯ, контроль – на постійну комісію з питань бюджету, фінансів, торгівлі та місцевого самоврядування.
Т.в.о.міського голови Віталій МОРГУН
Затверджено:
рішенням сесії Підгородненської міської ради
від 2024 року №_________
ПОРЯДОК
створення та використання місцевого матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на території Підгородненської міської ради (територіальної громади)
І. Загальні положення
1. Цей Порядок розроблено відповідно до вимог статті 98 Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 775 «Про затвердження Порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій», з метою організації належної роботи щодо створення та використання місцевого матеріального резерву, здійснення контролю за його наявністю.
2. Порядок визначає основні напрямки створення та використання місцевого матеріального резерву для здійснення заходів, спрямованих на запобігання та ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природнього характеру, пошкоджень та руйнувань об’єктів комунальної власності, житлових будинків та квартир, допоміжних будівель житлового сектору, комунікаційних мереж, мостів та інших інженерних об’єктів і мереж спричинених військовими діями далі «надзвичайних ситуацій», термінової допомоги постраждалому населенню на території Підгородненської міської ради (територіальної громади).
3. Матеріальним резервом є будівельні матеріали, пальне, медикаменти, техніка, технічні засоби та інші матеріально - технічні цінності, призначені для проведення невідкладних відновлювальних робіт і заходів, спрямованих на запобігання, ліквідацію надзвичайних ситуацій.
4. Відділ цивільного захисту забезпечує створення, накопичення, збереження, розподіл матеріальних резервів для запобігання, виникненню надзвичайних ситуацій і ліквідації їх наслідків.
ІІ. Створення місцевого матеріального резерву
1. Місцевий матеріальний резерв (далі – матеріальний резерв) створюється Підгородненською міською радою для здійснення заходів, спрямованих на запобігання і ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, надання термінової допомоги постраждалому населенню.
2. Створення, утримання та поповнення матеріального резерву здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, а також може здійснюватися за рахунок добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб, благодійних організацій та об’єднань громадян, інших не заборонених законодавством джерел.
3. Номенклатура та обсяги матеріального резерву визначаються з урахуванням прогнозованих для території громади видів та рівня надзвичайних ситуацій, обсягів робіт з ліквідації їх наслідків, розмірів заподіяних збитків, обсягів забезпечення життєдіяльності постраждалого населення.
4. Місця розміщення матеріального резерву затверджуються рішенням виконавчого комітету Підгородненської міської ради з урахуванням пропозицій відділу цивільного захисту Підгородненської міської ради.
5. Накопичення резерву здійснюється за встановленими нормами та у межах коштів, виділених з бюджету міської ради та інших незаборонених законодавством джерел.
Поновлення резерву, який був використаний під час ліквідації надзвичайних ситуацій, здійснюється за рахунок коштів, передбачених у відповідному бюджеті на його створення та накопичення.
ІІІ. Використання матеріального резерву
1. Матеріальний резерв використовується тільки для:
1.1. Здійснення запобіжних заходів у разі загрози виникнення надзвичайних ситуацій;
1.2. Ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
1.3. Проведення невідкладних відновлювальних робіт і заходів;
1.4. Надання постраждалому населенню необхідної допомоги для забезпечення його життєдіяльності;
1.5. Розгортання та утримання тимчасових пунктів проживання і харчування постраждалого населення;
1.6. Забезпечення пально-мастильними та іншими витратними матеріалами транспортних засобів підприємств та громадян, залучених для евакуації постраждалого населення із зони надзвичайної ситуації та можливого ураження.
2. Матеріальні резерви залучаються для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації місцевого рівня. У разі недостатнього обсягу місцевого матеріального резерву чи повного його використання залучається обласний матеріальний резерв за зверненням керівника субланки Підгородненської міської територіальної громади ланки Дніпровського району територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Дніпропетровської області.
Залучення матеріального резерву для проведення заходів, пов’язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, здійснюється на основі даних моніторингу, експертизи, досліджень та прогнозів щодо можливого перебігу подій з метою недопущення їх переростання у надзвичайну ситуацію техногенного та природнього характеру або пом’якшення її можливих наслідків та оформлюється рішенням (висновками) комісії з ТЕБ та НС міської ради.
3. Використання матеріального резерву здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету міської ради на підставі протоколу комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.
В протоколі комісії з посиланням на проведені перевірки, дослідження з додаванням відповідних документів обґрунтовується необхідність залучення (використання) матеріальних цінностей місцевого резерву для вжиття заходів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям (небезпечним подіям), забезпечення життєдіяльності населення, виробничої діяльності або захисту території від загрозливих природних процесів.
IV Звітність, контроль та відповідальність
1. Відділ цивільного захисту Підгородненської міської ради:
1.1 здійснює постійний моніторинг стану накопичення і поновлення матеріального резерву;
1.2 Координує роботу щодо створення матеріального резерву та здійснює контроль за цільовим використання матеріального резерву;
1.3 контролює та здійснює збір даних щодо створення, накопичення, збереження, розподіл місцевих матеріальних резервів.
1.4 Проводять щороку разом з керівниками суб’єктів господарювання на яких зберігається матеріальний резерв перевірку наявності, якості, умов зберігання, готовності до використання матеріального резерву.
2. Бухгалтерський облік надходження та витрачання коштів та матеріальних цінностей місцевого матеріального резерву в Підгородненській міській раді здійснюється відповідно до чинних нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку.
3. За надання недостовірної або неправдивої інформації стосовно надзвичайних ситуацій посадові особи несуть відповідальність, встановлену чинним законодавством.
Начальник відділу цивільного захисту Ігор ТАРАН
Додаток 1
до рішення сесії міської ради №____________
від _______________2024 року
Обґрунтування створення матеріального резерву Підгородненської міської ради
Останні роки показали, що територія Підгородненської міської ради піддається значним ризикам пов’язаним з різного рівня та видів надзвичайних ситуацій та необхідністю проведення попереджувальних заходів щодо їх виникнення, що є підставою для створення матеріального резерву з метою оперативного реагування, попередженню та ліквідації їх наслідків
Аналіз ситуації
1. Буревії та погодні умови:
o У 2023 році буревій спричинив значні руйнування в с. Спаське: постраждали близько 20 приватних домоволодінь, подвір'я, складські приміщення, огорожі.
o У червні 2024 року сильний вітер пошкодив будинки та складські приміщення в с. Перемога: постраждали близько 10 будинків.
2. Підтоплення та евакуація:
o Місто Підгородне, відповідно до обласного плану евакуації, потрапляє в зону катастрофічного затоплення у разі прориву середньодніпровської ГЕС та Кременчуцької ГЕС. В прогнозовану зону затоплення потрапляють близько 8000 приватних будинків.
o Навесні 2023 року в садовому товаристві "Пластик" через різке підняття рівня води в р. Самара відбулося руйнування єдиної асфальтованої дороги та підтоплення будинків.
o Вулиці Межова, Севастопольська, О. Литвишка, Харківська м. Підгородне на постійній основі потерпають від підтоплення ґрунтовими водами, що впливає на більше ніж 100 приватних домоволодінь.
3. Хімічні та радіаційні ризики:
o Територія м. Підгородне потрапляє в зону хімічного забруднення у разі аварії на ВАТ "ДніпроАзот", яке розташоване в м. Кам'янське. Орієнтовно в зону зараження потрапляє близько 3500 людей.
o Місто Підгородне є евакоприймальною стороною у разі виникнення аварії на Запорізькій АЕС.
o
4. Ракетні обстріли:
o У червні 2023 року ракета влучила в житловий сектор м. Підгородне, пошкодивши близько 300 вікон, 70 приватних будинків, та 9 багатоквартирних будинків. Було сильно пошкоджено дахи будинків. За весь час було близько 5 влучань на територію громади, і існує загроза нових обстрілів в тому числі у разі наближення лінії фронту.
Погодні умови на території громади є нестабільними і непередбачуваними, що може спричиняти значні пошкодження майна жителів громади. Також існує постійна загроза техногенних катастроф, зокрема ракетних обстрілів та аварій на промислових підприємствах.
Необхідність створення матеріального резерву
Наявність матеріального резерву дозволить:
• Оперативно реагувати на попередження надзвичайних ситуацій.
• Забезпечити ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій.
• Підтримувати готовність громади до можливих майбутніх надзвичайних ситуацій.
Враховуючи вищезазначені обставини, створення матеріального резерву є необхідним кроком для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій, а також для забезпечення безпеки та стабільності громади.
Начальник відділу цивільного захисту Ігор ТАРАН
Додаток 2
до рішення сесії міської ради №____________
від _______________2024 року
НОМЕНКЛАТУРА ТА ОБСЯГИ НАКОПИЧЕННЯ МІСЦЕВОГО МАТЕРІАЛЬНОГО РЕЗЕРВУ
№ з/п |
Найменування матеріальних цінностей |
Місце зберігання |
Одиниця виміру |
кількість |
|
Бензин |
Міська рада |
л/кг |
1500 |
|
Дизельне пальне |
Міська рада |
л/кг |
1500 |
|
Моторна олива для бензинових двигунів |
Міська рада |
л/кг |
40 |
|
Моторна олива для дизельних двигунів |
Міська рада |
л/кг |
20 |
|
Намет |
Міська рада |
к-т |
1 |
|
Ліжко (ліжко розкладне) |
Ліцей №2 |
шт. |
20 |
|
Спальний мішок |
Ліцей №2 |
шт. |
20 |
|
Матрац (каремат) |
Ліцей №2 |
шт. |
20 |
|
Ковдра |
Ліцей №2 |
шт. |
20 |
|
Подушка |
Ліцей №2 |
шт. |
20 |
|
Комплекти змінного взуття, одягу, натільної білизни |
Ліцей №2 |
к-т |
10 |
|
Твердопаливний котел (піч, булер’ян), польова кухня |
Ліцей №2 |
од. |
2 |
|
Теплова гармата, конвектор, обігрівач |
Ліцей №2 |
од. |
5 |
|
Генератор |
Міська рада |
к-т |
3 |
|
Одноразовий посуд |
Будинок культури |
шт./к-т |
1000 |
|
Вода бутильована |
КЗДО
|
бутиль |
40 |
|
Сухий пайок для харчування на добу |
Ліцей №2 |
к-т |
20 |
|
Матеріали та вироби для пакування та загортання матеріальних і культурних цінностей |
Будинок культури |
од. (комплектів) |
5 |
|
Дрова |
КП «ПІС» |
м-3 |
5 |
|
Електричні подовжувачі |
Міська рада |
шт. |
10 |
|
Радіостанції переносні |
Міська рада |
шт. |
2 |
|
Аптечка для надання домедичної допомоги |
Міська рада |
шт. |
5 |
|
Вогнегасник |
Міська рада |
од. |
3 |
|
Дезінфікуючі засоби |
Міська рада |
л. |
5 |
|
Розкладні стільці та столи |
Ліцей №2 |
од. |
5 |
|
Автономні біотуалети |
КП «ПІС» |
од. |
1 |
|
Шифер / покрівельні матеріали |
КП «ПІС» |
шт./лист |
100 |
|
Цвяхи шиферні |
КП «ПІС» |
кг |
30 |
|
Руберойд |
КП «ПІС» |
рулон |
20 |
|
Плівка будівельна |
КП «ПІС» |
м-2 |
500 |
|
Скло віконне, склопакети |
КП «ПІС» |
м-2 |
100 |
|
Фанера (ДВП, ДСП, ОСБ) |
КП «ПІС» |
м-2 |
100 |
|
Цегла, газо / піноблоки, цемент |
КП «ПІС» |
од/кг. |
1000/300 |
|
Арматура (метал / композит) |
КП «ПІС» |
мпог |
120 |
|
Труба різного діаметру |
КП «ПІС» |
мпог |
120 |
|
Пиломатеріали (дошка, брус) |
КП «ПІС» |
м-3 |
28 |
|
Лопата штикова |
КП «ПІС» |
шт. |
10 |
|
Лопата совкова |
КП «ПІС» |
шт. |
10 |
|
Кирка |
КП «ПІС» |
шт. |
1 |
|
Лом звичайний |
КП «ПІС» |
шт. |
2 |
|
Сокира теслярська |
КП «ПІС» |
шт. |
5 |
|
Кувалда важка |
КП «ПІС» |
шт. |
2 |
|
Бензо-, пневмо-, електроінструмент |
Міська рада |
к-т |
1 |
|
Стрічка обмежувальна |
Міська рада |
м |
1000 |
|
Протигаз фільтруючий у комплекті |
КЗДО
|
к-т |
5 |
|
Респіратори |
КЗДО
|
шт. |
20 |
|
Прилади радіаційної розвідки |
Міська рада |
к-т |
1 |
|
Дозиметри індивідуальні |
Міська рада |
шт. |
3 |
|
Рукавички захисні |
КП «ПІС» |
пар |
50 |
|
Дезактивуючі засоби |
КП «ПІС» |
кг |
10 |
|
Мішки для сипучих матеріалів |
КП «ПІС» |
шт. |
20 |
|
Насоси для відкачування води різної потужності |
КП «ПІС» |
к-т |
1 |
|
Шлюпка рятувальна |
КП «ПІС» |
од. |
1 |
|
Надувні човни / металеві човни / плоти |
КП «ПІС» |
од. |
1 |
|
Рятувальні жилети |
КП «ПІС» |
шт. |
5 |
|
Рятувальні круги |
КП «ПІС» |
шт. |
5 |
|
Рятувальні мотузки |
КП «ПІС» |
м |
2 |
|
Багор |
КП «ПІС» |
шт. |
2 |
|
Ліхтар груповий акумуляторний |
Міська рада |
шт. |
2 |
|
Чоботи гумові |
Міська рада |
пар |
5 |
|
Драбина-палиця пожежна |
Будинок культури |
шт. |
1 |
Начальник відділу цивільного захисту Ігор ТАРАН