Підгородненська міська об'єднана територіальна громада
Дніпровський район, Дніпропетровська область
Міські цільові програми на 2022 рік
від 13 грудня 2021р. № 
11 сесія
8^ скликання
Програма охорони навколишнього природного середовища та поводження з твердими побутовими відходами міста Підгородне та села Перемога на 2021 – 2023 роки
Опубліковано 22 грудня 2021

Розділ І

 

ПАСПОРТ

Програми охорони навколишнього природного середовища та поводження з твердими побутовими відходами міста Підгородне та села Перемога Підгородненської міської ради

на 2021 – 2023 роки


1

Ініціатор розроблення програми

Підгородненська міська рада

2


2

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми

Розпорядження міського голови «Про розробку та коригування міських цільових програм розвитку Підгородненської міської ради» №75 від 25.08.2021 р.

3

Розробник програми

Відділ житлово-комунального господарства та благоустрою

4

Співрозробники програми

Фінансовий відділ

Відділ бухгалтерського обліку та звітності

5

Відповідальний виконавець програми

Виконавчий комітет;
Підгородненської міської ради;
Відділ житлово-комунального господарства та благоустрою;

Відділ економічного розвитку та інвестицій

6

Учасники програми

КП «Підгородне - сервіс»;
Підгородненська міська рада;
інші підприємства, установи, організації

7

Термін реалізації програми

Програма розрахована на 2021 – 2023 роки. Програма виконується в один етап – з січня 2021 року по грудень 2023 року включно.

8

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього,

у тому числі (тис. грн.):

135 080,0

9

коштів місцевого бюджету

50 080,0

10

коштів обласного бюджету

76 000,0

11

коштів інших джерел

9 000,0

 

 

 

Розділ ІІ


Ресурсне забезпечення Програми охорони навколишнього природного середовища та поводження з твердими побутовими відходами міста Підгородне та села Перемога Підгородненської міської ради на 2021-2023 роки

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

Етапи виконання програми, тис.грн.

2021 рік

2022рік

2023 рік

Усього витрат на виконання  програми

Обсяг ресурсів, усього,

у тому числі:

 48 825,0

82 610,0

3645,0

135 080,0

Місцевий Бюджет

46 825,0

1 610,0

1645,0

50 080,0

Обласний Бюджет

-

76 000,0

-

76 000,0

Кошти небюджетних Джерел

2 000,0

5 000,0

2 000,0

9 000,0

 

Розділ ІІІ

Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована Програма


Підвищення рівня громадської свідомості, інформованості місцевого населення, особливо керівників підприємств та установ, а також формування екологічного світогляду в молодого покоління - пріоритети соціально спрямованих напрямів екологічної політики міста.

На території Підгородненської міської ради не проводиться інтенсивна виробничо-господарська діяльність, що є позитивним при формуванні програми.

          Основними природними ресурсами Підгородненської міської ради є землi, воднi ресурси.

          Загальна (фактична) площа міста Підгородне становить – 1991,023 гектарiв, села Перемога – 99,56 га.

          Надра території багатi на будiвельнi матерiали: глину, пiсок. На теперішній час на території міської ради відсутні суб’єкти господарювання, що здійснюють використання надр.

Місто Підгородне та село перемога знаходяться на території північно Степової підзони. Комплекс грунтів складається здебільшого з опідзолених грунтів, переважно опідзолених чорноземів. Великими масивами залягають сірі опідзолені грунти. Деякі розповсюдження мають чорноземи лучні та каштановолучні грунти, а також чорноземи звичайні слабозмиті, середньо суглинкові, лунні, чорноземно-лучні та каштаново-лучні грунти та їх слабо солонцюваті і слабо осолоділі відміни, середньосуглингкові. Лучно-болотні, мулувато-болотні і торфувато-болотні солончакові неосушені грунти, середньосуглинкові.

Клiмат на території населених пунктів помiрно-континентальний, вологий, переважно з засушливим лiтом та м’якою зимою. Середньомiсячна температура липня +25 градусiв в сiчнi -5,5.


Основними проблемами міста Підгородне та села Перемога є:

забруднення атмосферного повітря свинофермою ТОВ «Агроінд»;

недостатня кількість чистої води (особливо питної води);

затоплення і підтоплення населених пунктів і угідь паводковими водами;

руйнування берегів рік;

неупорядкованість парків, скверів;

забруднення атмосферного повітря;

забруднення річки Кільчень;

відсутність схеми видалення твердих побутових відходів для всіх населених пунктів;

нераціональне зберігання та утилізація твердих побутових відходів;

відсутність роздільного збору, сортування та переробки відходів.


Розділ ІV

Мета програми

 

Метою впровадження заходів Програми є:

збереження водного балансу; покращення санітарно-екологічного стану водних об’єктів міста, дотримання благоустрою їхніх берегових смуг, виконання заходів з реконструкції і будівництва водовідвідних каналізаційних мереж, упорядкування системи ливневих опадів (благоустрій дренажних, відвідних каналів), захисту території від затоплення і підтоплення; недопущення потрапляння стічних вод у водні об’єкти, які розташовані на території міста;

покращення стану міських земель шляхом ліквідації стихійних звалищ твердих побутових відходів (ТПВ), запобігання їх утворенню; підвищення рівня організації роботи з населенням щодо поводження з ТПВ через впровадження системи роздільного сортування сміття, зменшення кількості твердих побутових відходів для захоронення на полігонах, збільшення кількості ТПВ для вторинної переробки;

збереження і збільшення площ зелених насаджень, покращення стану зелених насаджень на території міста за рахунок знесення аварійних, фаутних дерев та сухостою, благоустрій і розширення паркових зон, озеленення вулиць на території міста;

забезпечення моніторингу стану навколишнього природного середовища;

ліквідація причин виникнення надзвичайних екологічних ситуацій;

інформування населення про стан довкілля м.Підгородне та с.Перемога.

 

Розділ V

Обѓрунтування шляхів і засобів розв’язання проблем


5.1.Рацiональне використання надр та охорона земельних ресурсів

 

Місцева полiтика в галузi охорони i рацiонального використання земель визначасться системою правових та органiзацiйно-економiчних заходiв, спрямованих на їх рацiональне використання, захист вiд шкiдникiв антропогенних впливiв, а також на вiдтворення родючостi грунтiв, забезпечення режиму земель природоохоронного, оздоровчого, рекреацiйного та iсторико-культурного призначення.

Сучасне використання земель, як в країні так i на території населених пунктів Підгородненської міської ради не вiдповiдає їхньому продуктивному потенцiалу i вимогам рацiонального природокористування. У результатi господарської дiяльностi порушено екологiчний стан довкiлля та сiльськогосподарських ландшафтiв. Бiльша частина земель пiддається воднiй та вiтровiй ерозiям, дегуміфікації, руйнуванню структури грунту.

Тому одне iз головних завдань сучасної міської полiтики у сферi аграрного землекористування — забезпечення рацiонального використання та охорони продуктивних земель на основi екологiзації й захисту землi як складової навколишнього природного середовища, збереження, примноження та вiдтворення її продуктивної сили як аграрного ресурсу. Підгородненською міською радою планується провести інвентаризацію об’єктів культурної спадщини, здійснити насадження полезахисних та прибалкових смуг.

 

5.2. Раціональне використання та охорона лісових ресурсів, рослинного та тваринного світу

 

На території населених пунктів Підгородненської міської ради відсутні лісові господарства та лісогосподарські підприємства.

Для збереження і відновлення природно – заповідного фонду на території Підгородненської міської ради за межами населеного пункту (м.Підгородне та с.Перемога) розташовані об’єкти природно-заповідного фонду – Отченашкові наділи, ландшафтний заказник Кільченский та заповідник Самарські плавні, які формують друге кільце заповідних територій навколо міста Дніпро.

Ландшафний заказник «Кільченський» (Постанова РМ УРСР  від 28.10.1974 №500) розташований поблизу півничної околиці м.Підгородне Дніпровського району, на правому березі р.Кільчень на площі 103 га. На островах та на півостровах збереглися осередки заплавних дібров, буйні залівни луки, різноманітні болота та озера. Планується провести уточнення площі, виявити можливі порушення меж.

Ландшафтний заказник Отченашкові наділи (Розпорядження облдержадміністрації від 19.12.1995 року № 50-р) розташований на території площею 400 га, що біля північній околиці м. Підгородне Дніпровського району. В заказник входять різноманітні степові, лучні, болотні угрупування межиріччя р. Самара та р. Кільчень.

Природоохоронна територія Самарські плавні (створення, 716 га за межами населених пунктів м.Підгородне та с.Перемога) – для збереження унікального явища природи на території, яка включає водно-болотні угіддя пониззя в зоні злиття трьох річок- Самарчук, Самара та Кільчень.

Дніпропетровською обласною комплексною програмою (стратегією) екологічної безпеки та запобігання змінам клімату на 2016 – 2025 роки зазначене здійснення заходів по охороні, збереженню та відтворенню біоресурсів, формуванню екологічної мережі та розвитку природно-заповідного фонду Дніпропетровської області, зокрема створення регіонального ландшафтного парку (розширення) – Кільченський; створення природного ядра екомережі місцевого значення – Самарські плавні.

Рішенням Дніпропетровської обласної ради № 176-8/VIІ від 24.03.2017 «Про затвердження проекту схеми формування екологічної мережі Дніпропетровської області», затверджено проект схеми формування екологічної мережі Дніпропетровської області, закрема ландшафтний заказник Отченашкові наділи.

Разом з тим, сучасний стан збереження та використання об'єктів зеленої зони не відповідає вимогам часу. Практика функціонування зеленого господарства міста, зокрема його природно-заповідних об'єктів, засвідчує наявність ряду екологічних, земельних, планувальних та фінансових проблем.



5.3. Охорона водних ресурсів

 

На території М.Підгородне та с.Перемога водні ресурси представлені річкою Кільчень, яка є головною річковою артерією, канавами та колекторами.

Всього земель водного фонду в межах населених пунктів м.Підгордне та с.Перемога рахується 24,2000 га, всього земель водного фонду, які входять до адміністративно територіальної одиниці 111,300га з них: природних водостоків (річки та струмки) – 83,20 га; штучних водостоків (канали, колектори, канави)- 11,000га; замкнутими водоймами, озерами – 5,500 га та ставками- 11,600 га.

Основним джерелом поновленням водних ресурсів є атмосферні опади.

У сфері охорони водних ресурсів однією з актуальних проблем залишаються низькі темпи впровадження нових прогресивних технологій для очистки промислових, господарсько-побутових стічних вод. Основними напрямками діяльності по охороні водного басейну району є:

- ефективне використання нових методів і технологій очищення стічних вод;

- контроль за використанням пестицидів, захист природних вод від їх негативного впливу;

- доопрацювання та реалізація проекту «Каналізація м.Підгородне Дніпропетровського району»;

- реалізація проекту об'єкту «Покращення гідрологічного режиму та санітарного стану р.Кільчень в межах м.Підгородне Дніпропетровського району».

 

 

5.4. Утилізація та знешкодження промислових та побутових відходів

 

Відходи це будь які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Основними принципами місцевої політики у сфері поводження з відходами є захист навколишнього природного середовища та здоров’я людини від негативного впливу відходів, забезпечення ощадливого використання матеріально-сировинних ресурсів, науково обґрунтоване узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства щодо утворення та використання відходів з метою забезпечення його сталого розвитку.

Тверді побутові відходи на території міської ради накопчуються у великих кількостях, які в основному захоронюються на сміттєзвалищах ТОВ «Екологія Укра"ІННОВАЦІЙНІ ЕКОТЕХНОЛОГІЇ УКРАЇНИ". Згідно з рішенням сесії міської ради від 15.05.2017  №48Н-ХХVІ/VІІ вирішено розробити схему санітарної очистки м. Підгородне та с. Перемога та визначити норми надання послуг з вивезення побутових відходів.

Шляхами розв’язання зазначеної проблеми є ліквідовування несанкціонованих сміттєзвалищ твердих побутових відходів в разі їх появи, проведення роз’яснювальної роботи серед населення з метою підвищення культури поводження з ТПВ, забезпечення повного охоплення домогосподарств населених пунктів вивезенням сміття, придбання окремих спеціальних контейнерів для роздільного збору ТПВ.


Розділ VI

Перелік завдань, заходів програми та результативні показники

 

Пріоритетами екологічної політики на території міської ради є реалізація державної політики у сфері природоохоронного законодавства та поводження з твердими побутовими відходам:

Вихідним моментом цієї політики повинен стати стратегічний план щодо збереження і збалансованого використання зелених зон міста.

Враховуючи реальний стан довкідля, який сформувався на території міської ради пріоритетними напрямками екологічної політики ради є:

- інвентаризація земель комунальної власності з винесенням в натуру меж земельних ділянок і охорону вищезазначених земель шляхом обмеження вилучення (викупу) для інших потреб.

- охорона і раціональне використання природних рослинних ресурсів;

- озеленення, благоустрій населених пунктів;

- висадження зелених насаджень за межами населених пунктів – на прибалкових та лісозахисних смугах;

- охорона водних ресурсів;

-забезпечення повного збирання і своєчасного знешкодження та виділення відходів, а також дотримання правил економічної безпеки при поводженні з ними;


Основними заходами програми є :

проведення екологічного аудиту частини міста Підгородне, що знаходиться в безпосередній близькості від свинокомплексу ТОВ «Агроінд»;

встановлення станцій SaveEcoBot в містах забруднення

ліквідація наслідків буреломів;

ліквідація аварійних, фаутних дерев та сухостою, кронування дерев;

закупівля та висадка сажанців дерев і квітів, розбивка клумб, квітників;

утримання земельних насаджень (агротехнічні заходи);

утримання та озеленення узбіччя доріг, прилеглої території вздовж залізничної колії;

доопрацювання та реалізація проекту «Каналізація м.Підгородне Дніпропетровського району»;

будівництво локальних очисних споруд дощової каналізації із викидом вод до річки Кільчень;

очищення прибережних захисних смуг від сміття;

роботи, пов`язані з благоустроєм берегів річки

проведення природоохоронного моніторингу природного середовища;

реалізація проекту «Покращення гідрологічного режиму та санітарного стану р.Кільчень в межах міста Підгородне»;

зариблення річки Кільчень;

введення в дію «Схема санітарної очистки м.Підгородне та с.Перемога» у відповідності з існуючими нормативами і вимогами;

ліквідовування несанкціонованих сміттєзвалищ твердих побутових відходів в разі їх появи;

забезпечення 100 відсоткового охоплення житлових будинків вивезенням сміття;

проведення роз’яснювальної роботи серед населення та впровадження практичних занять серед молоді та дітлахів  з залученням шкіл та дитячих садочків;

впровадження новітних технологій, сучасних та ефективних засобів механізації, придбання засобів для роздільного збору твердих побутових відходів.


Напрями діяльності та заходи Програми охорони навколишнього природного середовища та поводження з твердими побутовими відходами міста Підгородне та села Перемога Підгородненської міської ради на 2021-2023 роки

№ п/п

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання)

Перелік заходів програми

Строк виконання заходу

Виконавці

Джерела фінансування

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис.грн., у тому числі

 

2021 рік

2022 рік

2023 рік

 

Екологічний аудит

Проведення екологічного аудиту частини міста Підгородне, що знаходиться в безпосередній близькості від свинокомплексу ТОВ «Агроінд»

2021 р.

Міська рада, виконавчий комітет, екологічні організації

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

-

2022 р.

-

2023 р.

-

 

Озеленення території

Ліквідація наслідків буреломів

У разі необхідності

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

-

2022 р.

20,00

2023 р.

190,00

 

Ліквідація аварійних, фаутних дерев та сухостою, кронування дерев

У разі необхідності

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

190,00

2022 р.

190,00

2023 р.

190,00

 

Закупівля та висадка сажанців дерев і квітів, розбивка клумб, квітників

Постійно

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

190,00

2022 р.

190,00

2023 р.

190,00

 

Ручне прибирання сміття

2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

190,00

2022 р.

-

2023 р.

-

 

Утримання та озеленення узбіччя доріг

2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюдже-ти, інших джерел фінансу-вання, не заборонених законодавством

2021 р.

190,00

2022 р.

190,00

2023 р.

190,00

 

Охорона водних ресурсів

Доопрацювання та реалізація проекту «Каналізація м.Підгородне Дніпропетровського району»;

2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Обласний бюджет

2021 р.

-

2022 р.

6000,0

2023 р.

-

 

Охорона водних ресурсів

Будівництво локальних очисних споруд дощової каналізації з відводом дощових вод в р.Кільчень

 

2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

75,00

2022 р.

-

2023 р.

75,00

 

Очищення прибережних захисних смуг від сміття

 

2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством джерела

2021 р.

190,00

2022 р.

190,00

2023 р.

190,00

 

Реалізація проекту «Покращення гідрологічного режиму та санітарного стану р.Кільчень в межах міста Підгородне»

2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

45 000,00

Обласний бюджет

2022 р.

70 000,00

2023 р.

-

 

Зариблення річки Кільчень

2021-2023

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

60,00

2022 р.

-

2023 р.

60,00

 

Проведення природоохоронного моніторингу природного середовища

2021-2023

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

30,00

2022 р.

-

2023 р.

50,00

 

Поводження з твердими побутовими відходами

Введення в дію «Схема санітар-ної очистки м.Підгородне та с.Перемога» у відповідності з існуючими нормативами і вимогами; розроблення схеми для інших населених пунктів громади

2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансу-вання, не заборо-нених законодавством

2021 р.

-

2022 р.

-

2023 р.

-

 

Поводження з твердими побутовими відходами

Ліквідовування несанкціонованих сміттєзвалищ твердих побутових відходів в разі їх появи.

 

2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством.

2021 р.

300,00

2022 р.

300,00

2023 р.

300,00

 

Поводження з твердими побутовими відходами

Проведення роз’яснювальної роботи серед населення та впровадження практичних занять серед молоді та дітлахів з залученням шкіл та дитячих садочків; виготовлення інформаційних листівок

2021-2023

Міська рада, школи, дитячі садочки

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством.

2021 р.

10,00

2022 р.

10,00

2023 р.

10,00

 

Поводження з твердими побутовими відходами

Забезпечення 100 відсоткового охоплення житлових будинків приватного сектора вивезенням сміття. Придбання додатково 2-х сміттєвозів


2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Кошти небюджетних джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

2 000,00

2022 р.

5 000,00

2023 р.

2 000,00

 

Поводження з твердими побутовими відходами

Впровадження новітніх технологій, сучасних та ефективних засобів механізації, придбання спеціальних засобів для роздільного збору сміття.

2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

2022 р.

520,0

2023 р.

 

Поводження з твердими побутовими відходами

Впровадження новітніх технологій, сучасних та ефективних засобів механізації, придбання спеціальних засобів для роздільного збору сміття.

2021-2023 рр.

Міська рада, виконавчий комітет

Місцевий бюджет, інші бюджети, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством

2021 р.

400,00

2022 р.

-

2023 р.

200,00


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ VІІ Координація та контроль за ходом виконання програми


Контроль за виконанням Програми здійснюється Підгородненською міською радою.

Підготовка аналізу  виконання програми покладається на виконавців по напрямкам та завданням, які готують  і подають  до міської ради  окремо узагальнену інформацію про стан виконання програми та пояснювальну записку про роботу щодо її виконання, у разі невиконання – обґрунтування причин.

Після закінчення установленого строку виконання програми не пізніше, ніж у місячний строк  виконавці по напрямкам та завданням складають підсумковий звіт про результати її виконання та подають його на розгляд Підгородненської міської ради разом із пояснювальною запискою.

Контроль за виконанням програми здійснює постійна депутатська  комісія  за напрямком.

 

 

Згідно оригіналом

Міський голова                                                                                          Андрій ГОРБ

Додатки
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux