Підгородненська міська об'єднана територіальна громада
Дніпровський район, Дніпропетровська область
Міські цільові програми на 2022 рік
від 13 грудня 2021р. № 
11 сесія
8^ скликання
ПРОГРАМА збереження та розвитку елементів нематеріальної спадщини Підгородненської міської ради на 2021 – 2023 роки (далі – Програма)
Опубліковано 22 грудня 2021


Розділ 1.Паспорт ПРОГРАМИ

збереження та розвитку елементів нематеріальної спадщини

Підгородненської міської ради

на 2021 – 2023 роки

 (далі – Програма)


1.1. Паспорт Програми

1. Ініціатор розроблення програми


КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка

2. Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення програми


Розпорядження міського голови № 116к від 26.08.2020

3. Замовник програми


Підгородненська міська рада, Дніпровського району, Дніпропетровської області

4. Розробник програми


КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка

5. Співрозробники програми


КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка,

6. Відповідальний виконавець програми


КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка

7.Учасники програми

КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка,  «Центр кобзарського мистецтва», КЗ «Історико-краєзнавчий музей ім. О. Коваля» м. Підгородне, Підгородненська міська рада

Дніпровська районна рада

8. Термін реалізації програми


8.1. Етапи виконання програми (для довгострокових програм)


2021-2023 роки

9. Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні програми


Підгородненський міський бюджет (кошти інших джерел не заборонених чинним законодавством)

10. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, усього тис. гривень, у тому числі:

1704000,00грн.

10.1. коштів районного бюджету



10.2. коштів обласного бюджетів

900 000,00грн

10.3.коштів міського бюджету

804000,00грн









Розділ 2. Ресурсне забезпечення ПРОГРАМИ збереження та розвитку елементів нематеріальної спадщини

Підгородненської міської ради

на 2021 – 2023 роки


Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

Етапи виконання програми

Усього витрат на виконання програми

І

2021 рік

2022 рік

2023 рік

Обсяг ресурсів, усього тис гривень, у тому числі:

568 000

568 000

568 000

1 704 000

Районний бюджет






Обласний бюджет

300 000

300 000

300 000

900 000

Міський бюджет

268 000

268 000

268 000

804 000

Ключові потенційні учасники реалізації проєкту: Підгородненська міська рада, підприємці та фермери громади, Дніпропетровська обласна рада, Міністерство культури України,. Український культурний фонд.


3.Аналіз виконання програм за попередній період та визначення проблем, на  розв'язання яких спрямована програма


В Підгородненському міському будинку культури працюють аматорські гуртки та колективи, які активно впроваджують в практику нові форми культурно-просвітницької роботи та зберігають традиційні форми народної творчості, поширюючи їх в громаді. В процесі своєї діяльності колективи популяризують національні традиції та обряди, які сприяють розвитку української мови, відродженню національної свідомості, морально-етичних принципів українського народу. Зберігають та розвивають українську мову, популяризують усну народну творчість. Результати роботи керівників – це призові місця на міжнародних та регіональних фестивалях та заходах.

В 2019 році, після об’єднання двох громад: сільської Спаської та міської Підгородненської рад, було виявлено додатково на території громади елементи нематеріальної  спадщини: Спаська затірка.

В 2020 році започаткована «Школа-майстерня соломоплетіння та соломопошиття». Носіями цього елементу культурної спадщини є Чирва М.Л. – заслужений працівник культури України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, та Карапиш К.І., що викликало значний інтерес у дітей, молоді та старшого покоління жителів міста Підгородне.

За історію існування в Підгородньому склалася історія ремесла з виготовлення бандур та грі на цьому інструменті. Був створений Центр Кобзарського Мистецтва та майстерня з виготовлення старосвітських бандур. Започатковані фестивалі: «Різдвяна зірка», «Січеславські кобзарі», «Грай, музико, грай».

До вивчення місцевих традицій та обрядів, народних ігор для дітей, театралізації українських народних казок, вивчення українських народних пісень -  залучені дитячі садочки м. Підгороднього.

Головним завданням програми було розширення аудиторії слухачів та виконавців козацьких пісень, залучення молоді до традиційних ремесел та  здійснення різних обрядових дійств для збереження унікальних елементів нематеріальної спадщини громади. 

Поруч з тим, є ряд проблем щодо розвитку аматорських колективів, надання Будинком культури культурно-просвітницьких послуг та активізації діяльності. Низька заробітна плата та відсутність навчання на курсах підвищення кваліфікації, участь в платних вебінарах – не сприяє кадровому покращенню і значно впливає на різноманітність надання культурних послуг, в тому числі платних, які Будинком культури не надаються. Все це є причиною втрати престижності професії культпрацівника, а значить відтоку ентузіастів-спеціалістів клубної справи, старіння кадрів та труднощі з молодіжним кадровим потенціалом.

Заклади культури у невеличких містах і сільській місцевості, які завжди були осередками розвитку народної творчості та збереження народних традицій, перебувають у кризовому стані, не мають необхідних технічних засобів для фіксування нематеріальної культурної спадщини.

Питання збереження, популяризації фольклору, народного мистецтва набувають особливого значення, насамперед, у зв'язку з могутнім духовно-творчим потенціалом української традиційної культури, яка є головним чинником морально-естетичного оздоровлення, збереження і розвитку української мови, відродження національної свідомості та духовності мешканців Підгородненської міської ради, підґрунтям розвитку професійного мистецтва.

Неспроможність утримувати кваліфікованих спеціалістів (низька заробітна плата, неповний робочий день), вкрай незадовільний стан матеріальної бази закладів культури міста є причиною втрати престижності професії культпрацівника, а, значить, і відтоку ентузіастів, спеціалістів клубної справи, старіння і зменшення кількості сільського населення, яке є основним носієм і зберігачем народних традицій і обрядів.

Молодь мало цікавиться традиційною культурою, про що свідчить зростання конкурсів популярної музики, збільшення її кількості в репертуарах колективів, тоді як фестивалі, огляди, присвячені традиційній культурі, збирають переважно людей старшого віку.

 

4.  Мета ПРОГРАМИ 

 

Метою програми є збереження та поширення в регіоні Дніпропетровщини козацьких пісень, як фундаментального історико-культурного пласту; формування іміджу громади як громади з багатими культурними традиціями та культурною спадщиною; задоволення духовних культурно-етнічних, історико-краєзнавчих, національно-патріотичних потреб різних категорій населення, шляхом створення системи вивчення та передавання з покоління в покоління старовинних пісень, обрядів та традицій та виявлення інших елементів нематеріальної спадщини на території громади; визначення нематеріальної спадщини сім’ї, роду, села, громади та вивчення і сприяння їхнього збереження.

Метою програми є участь у Стратегії розвитку Підгородненської міської ради та створення позитивного, успішного іміджу громади, яка виконує місію «Живемо, творимо, розвиваємось!».




Розділ 5.Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми.

 

Організаційне забезпечення реалізації положень ПРОГРАМИ здійснюється міською радою. Розв’язання проблем буде здійснюватись шляхом:

постійного  проведення  фестивалів  і конкурсів,

-організації фольклорно-етнографічних експедицій,

-ремонту міського будинку культури, який стане місцем місцевої активності та збереження нематеріальної культурної спадщини,

Створення кімнати-музею Народного фольклорно-етнографічного гурту «Криниця»

збільшення  кількості  творчих заходів, які будуть проводитися на території міста Підгородне, максимально наближаючи народне мистецтво до безпосередніх носіїв культурних традицій;

  • популяризації і розвитку традиційної народної культури                сприятиме система фестивалів, що складеться в області, оглядів, конкурсів і виставок, а також підтримка Народного аматорського фольклорно-етнографічного гурту «Криниця» та його молодіжного колективу-супутника «Криниченька».

6. Виявлені елементи нематеріальної культурної спадщини та їх носії

Напрямок НКС

Елементи НКС

Носій НКС

1.

Традиційні ремесла

Соломоплетіння

соломопошиття




Виготовлення бандур 

Чирва М.Л.

Карапиш К.І.

Барабан Н.І.

Шапа М.М.


Різник П.В.

2.

Виконавські мистецтва

Гра на бандурі



Народні музики


Побутові танці

Коваль Л.О.

Ганжа А.К.

Жителі громади

Колектив -супутник «Криниченька»

3.

Звичаї та обряди

Колядування, щедрування


Дівочі ворожіння



Майова каша



Свято Купайла



Пострижени

Весілля

Проводи до війська

Гурт «Криниця»


Історико-краєзнавчий музей ім.О.Коваля


Жителі громади


Жителі громади, колектив-супутник «Криниченька»

Гурт «Журавка»

Гурт «Криниця»

Гурт «Криниця»

4.

Господарські та побутові практики

Дитячі ігри «М’яч -квач»

Кулінарія

Спаська затірка

Головко К.О.


Родини села Спаське


6. Напрями діяльності та завдання ПРОГРАМИ  збереження та розвитку елементів нематеріальної спадщини 

Підгородненської міської ради

на 2021 – 2023 роки 

№ з/п

Назва напряму діяльності

Перелік заходів програми

Зміст виконання завдання

Виконавці

Джерела та обсяги

фінансування

 

Очікуваний результат

1

Збереження нематеріальної культурної спадщини

Завдання 1

Забезпечення участі народного фольклорно-етнографічного гурту «Криниця», колективу-супутника автентичного  співу у регіональних, всеукраїнських, міжнародних фестивалях, конкурсах, тощо.


Транспортне перевезення колективів для участі у регіональних, всеукраїнських, міжнародних фестивалях, конкурсах.


2021-2023 роки            КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка, КЗ «Центр кобзарського мистецтва», КЗ «Історико-краєзнавчий музей ім. О. Коваля» м. Підгородне, Підгородненська міська рада



Міський бюджет

150000,00


2

Завдання 2

Проведення відкритих репетицій народного фольклорно-етнографічного гурту «Криниця», пісенних майстер-класів та професійний запис козацьких пісень на аудіо-відео носіях.



Під час проведення заходів проводити пісенні майстер-класи  для популяризації козацьких пісень, проводити відкриті репетиції.

Забезпечити студійний звукозапис протяжної української козацької пісні з метою збереження надбання народу, автентики місцевої фольклорної пісні.

Передати гурту «Криниця» записи, що були проведені на аудіо-носіях.  Написати ноти на пісні гурту та створити методичні матеріали  з метою розповсюдження та збереження для майбутніх поколінь.


2021-2023 роки            КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка, КЗ «Центр кобзарського мистецтва», КЗ «Історико-краєзнавчий музей ім. О. Коваля» м. Підгородне, Підгородненська міська рада

 

 

 

 

             

 

 


 

 




Міський бюджет

150000,00


3

Завдання 3

Створення дитячого колективу автентичного співу та козацьких пісень.








Завдання 4

Матеріальне забезпечення молодіжного та дитячого колективів автентичного співу та козацьких пісень:

одяг,

взуття, віночки,

баян


Мета – відродження народного співу, передача надбання молодому поколінню.


2021-2023 роки            КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка, КЗ «Центр кобзарського мистецтва», КЗ «Історико-краєзнавчий музей ім. О. Коваля» м. Підгородне, Підгородненська міська рада














300000,00




4



Завдання 5

Охорона козацьких пісень – елементу проекту «Козацькі пісні Дніпропетровщини», як об’єкта нематеріальної культурної спадщини людства.




Введення за рахунок варіативної частини навчального плану шкіл  м.Підгородне вивчення автентичного співу:

-українська пісня;

-козацька пісня;

козацька протяжна пісня;

вивчення в системі музичного виховання дошкільних закладів українських народних пісень, що відповідають віковим категоріям.

Організація системи виступів фольклорно-етнографічного гурту «Криниця»; та колективу-супутника «Криниченька».

Організація систем місцевих фестивалів з метою популяризації козацької пісні: 14 жовтня – фестиваль Покрова;

грудень – фестиваль «Різдвяна зірка», фестиваль Шевченківських читань – березень,

фестиваль «Грай музико, грай»,-липень

молодіжний

етнофестиваль  «Збирайся роде, єднайся народе» – День міста –  29 вересня;

Проведення комплексного ремонту приміщення будинку культури.



2021-2023 роки            КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка, КЗ «Центр кобзарського мистецтва», КЗ «Історико-краєзнавчий музей ім. О. Коваля» м. Підгородне, Підгородненська міська рада



Міський бюджет








Міський бюджет

2021 –

2022 –

2023-

















Міський бюджет

10000,00


Міський бюджет

15000,00




15000,00




400000,00



Згідно фінансування Програми соціально-економічного рзвитку


5

Завдання 6

Обмін досвідом



Пошук старовинних козацьких пісень шляхом відвідування інших регіонів .


2021-2023 роки            КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка, КЗ «Центр кобзарського мистецтва», КЗ «Історико-краєзнавчий музей ім. О. Коваля» м. Підгородне, Підгородненська міська рада



Міський бюджет

25000,00


6

Завдання 7

Зустрічі з родинами, які зберігають козацькі пісні



2021-2023 роки            КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка, КЗ «Центр кобзарського мистецтва», КЗ «Історико-краєзнавчий музей ім. О. Коваля» м. Підгородне, Підгородненська міська рада



Міський бюджет

20000,00


7

















8
























9













10












11
















12
















13










14






















Соломоплетіння

Соломо

пошиття


































Виготовлення бандур




















Гра на бандурі



















Побутові танці
























Кулінарія

Спаська затірка
























Майова каша
















Толока

Завдання 8

Популяризація нематеріально культурної спадщини та аматорського фольклорно-етнографічного гурту «Криниця» та дитячих колективів, які співають козацькі пісні Дніпропетровщини через випуск інформаційних матеріалів, бюлетенів,випуск іншої поліграфічної продукції





Завдання 1

Організація школи-майстерні з соломоплетіння під егідою Національної спілки майстрів народного мистецтва України


Завдання 2

Провести сигнальні майстер-класи в усіх населених пунктах громади


Завдання 3

Організація ярмарок, виставок виробів народних майстрів






Завдання 1

Підготовка учнів-майстрів з виготовлення бандур



Завдання 2

Придбання допоміжних інструментів для роботи по дереву


Завдання 1

Підготовка гравців на бандурі



Завдання 2

Популяризація володіння інструментом через організацію фестивалів та конкурсів



Завдання 1

Відновлення та реставрація побутових танців та відповідних костюмів, що були в народній культурі на території громади



Завдання 2

Організація танцювальних фестивалів та свят




Завдання 1

Організація майстер-класів з виготовлення Спаської затірки



Завдання 2

Організація фестивалю «Спаський простір»






Завдання 1

Відновлення елемента НКС: приготування майової каші


Завдання 2

Локалізація свята майової каші по різних кутках громади



Завдання 1

Відродження традиції будування хати з глини


Завдання 2

Гуртування громади навколо спільної справи, впровадження екологічного будівництва та відродити традицію будівництва хат на основі глини.


Випуск

Буклету



Запис

програм

На телеба-

ченні











Визначення майстрів та оплати їхньої діяльності






Скласти план-графік виїзних майстер-класів




Презентація при проведенні народних свят







Презентація виробів на фестивалі «Січеславські кобзарі»



Закупівля інструментів







Згідно розкладу занять Центр Кобзарського Мистецтва


 Згідно плану роботи  Центру Кобзарського Мистецтва





Згідно проєкту гурту-супутника «Криничнька»







Популяризаці українського побутового танку




Підготовка майстрів для збереженн цього елементу НКС




Розширення аудиторії по збереженню елементів НКС та залучення молоді до активної громадської діяльності




Згуртування сім’ї, родини, сусідів навколо спільної справи


Розширення учасників збереження елементу НКС



Громадський актив в парку ім.О.Коваля




2021-2023 роки            КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка, КЗ «Центр кобзарського мистецтва», КЗ «Історико-краєзнавчий музей ім. О. Коваля» м. Підгородне, Підгородненська міська рада







2021-2023 роки            КЗ ПМБК ім.. Т.Г.Шевченка, КЗ «Центр кобзарського мистецтва», КЗ «Історико-краєзнавчий музей ім. О. Коваля» м. Підгородне, Підгородненська міська рада

















Центр Кобзарськоо Мистецтва

Ганжа А.К.




Центр Кобзарськоо Мистецтва

Ганжа А.К.





Центр Кобзарськоо Мистецтва

Ганжа А.К.



Центр Кобзарськоо Мистецтва

Ганжа А.К.





КЗ «Підгородненський БК ім. Шевченко»

Карапиш К.І.






КЗ «Підгородненський БК ім. Шевченко»

Карапиш К.І.





Сільський клуб села Спаського, Історико-краєзнавчий музей села Спаського












КЗ «Підгородненський БК ім. Шевченко»









КЗ «Підгородненський БК ім. Шевченко»




Міський бюджет

20000,00














Міський бюджет

3000,00























Міський бюджет 20000,00
























10000,00






















150000,00









3000,00










20000,00


               ВСЬОГО коштів на суму: 1351 000 грн. ( один млн. триста п’ятдесят одна тис. грн.)

 

 

9. Організація виконання, моніторингу та контролю за ходом

виконання Програми збереження та розвитку елементів нематеріальної спадщини Підгородненської міської ради

на 2021 – 2023 роки 


Координацію дій між виконавцями ПРОГРАМИ та контроль за виконанням заходів Програми здійснює заступник міського голови з економічних питань відповідно до розподілу обов’язків між міським головою, секретарем міської ради та іншими заступниками міського голови.




Міський голова                                                                            Андрій ГОРБ

 

Додатки
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux